Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

Helena - matka cesarza Konstantyna

Urodziła się w skromnym majątku Drepanum w Bitynii. Poślubiła Konstancjusza, żołnierza, z którym urodziła Konstantyna I. Wiemy, że Helena była kobietą bardzo urodziwą. Konstancjusz zwany później Chlorusem, w późniejszych czasach został jednym z władców Imperium Rzymskiego. Z tego związku narodził się Konstantyn I Wielki. Później Konstancjusz rozwiódł się z Heleną, aby zawrzeć korzystniejsze politycznie małżeństwo. - Warunki polityczne wymusiły oddalenie pierwszej małżonki i wzięcie za żonę jednej z córek współrządcy imperium. Rozpad miał miejsce po dwudziestu latach i Konstantyn był już dorosłym człowiekiem. 

Jeden z największych cesarzy rzymskich

Konstantyn I Wielki został cesarzem w 306 roku n.e, władał przez 31 lat. - Połowę swojego życia spędził na tronie dzielnie walcząc z wrogami. Starał się skonsolidować całe cesarstwo i w dużej mierze mu się to udało - podkreśla prof. Dyczek. Cesarz nie zapomniał o swojej matce i w momencie, kiedy został cesarzem, kazał ją wynieść na zaszczytne miejsce oraz nadał jej tytuł Augusty. - Oddziaływanie Heleny na Konstantyna było pozytywne. On jej nadał tytuł Augusty, czyli bardzo szlachetnej osoby, w zasadzie jego zastępcy. Helena, prawdopodobnie pod wpływem syna, stała się chrześcijanką i przyjęła chrzest. - Nie jest pewny rok, w którym została ochrzczona, zakłada się 315 rok. Jest to interesująca sprawa o tyle, że sam Konstantyn przyjął chrzest kilka dni przed śmiercią, co spowodowało, że mógł być człowiekiem świętym.

Bazylika Narodzenia Pańskiego

W 325 roku Helena, dobrze po siedemdziesiątce, udała się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.  Przez jakiś czas przebywała w Palestynie. Jeszcze przed wyruszeniem do Palestyny angażowała się w pomoc charytatywną. - Koncentrowała się na pomocy osobom biednym, czyli było to prawdziwie chrześcijańskie podejście. Z tego powodu cieszyła się bardzo dużym poważaniem. 

W Palestynie ruszyła tropem miejsc związanych z Jezusem Chrystusem. Prawdopodobnie decyzją Konstantego zainicjowała budowę Bazyliki Narodzenia Pańskiego. - Do końca niestety nie wiemy, kiedy Helena wyjechała z Palestyny, wiemy, że zaraz po wyjeździe zmarła. To świętej Helenia zawdzięczamy odnalezienie Krzyża Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Od dzisiaj jest to pierwsza relikwia św. Heleny w Małym Płocku na ziemiach Polski. Bogu niechaj będą dzięki. 

 SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POCIESZENIA PANI MAŁOPŁOCKIEJ © All Rights Reserved.

 
Realizacja: CEM SpesMediaGroup